Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

Trochu o počasí, zdraví a rachotě. I o dobru a zlu

26. 06. 2019 7:14:42
Jak je normální dělat práci, která člověka baví, a to tak, aby mu prospívala snad ve všech ohledech. Jak přežít tropy. A něco od Buddhy a Lao-c'eho.

Tak jsem četl i slyšel, že jsou lidé, kteří se vůbec neopálí, a když se vystaví slunečnímu záření, vždy jen spálí. Že se jedná v prvé řadě o zrzky, ty pravé, se světlou pletí, pihami atd. Hm, musel jsem tedy přehodnotit svoji nechuť se mazat ochrannými krémy, protože jak jsem si uvědomil někdy ve dvaceti, jsem nějaký smíšený typ, každý můj řekněme pátý vlas býval zrzavý, než jsem zešedl. Když jsem na přímém slunci, objevují se mi na pokožce jemné pihy, které sice tak po dni ve stínu opět zmizí, ale nevodkecám to - na slunci trochu hnědnu, ovšem současně i trochu rudnu (a pak se loupu). Takže jsem nekompromisně namířil do lékárny, abych si koupil krém s nejvyšším faktorem 50+. Jo, mezitím už jsem zjistil, kde se to dostane levněji.

A ono to má dobrý důvod, že jsem musel svůj odmítavý postoj ke slunečním krémům zavrhnout - a ten se jmenuje fyzická práce. Na tu jsem kývl, protože ji potřebuji i pro péči o své zdraví. Do posilovny by mne nedostala ani milující krasavice, cvičit a posilovat se dá sice i doma nebo v přírodě, ale co si budem vykládat - je to furt to samý a zabere to čas. No prostě je lepší vykasat rukávy a makat s lidma, kteří jsou fajn a jsou mezi nimi i praví přátelé. Langer Rede kurzer Sinn: letos v létě se ocitám na renovované střeše, když jsou potřeba další dvě ruce do party, a musím vám říct, že je to pěkná rachota, a to hlavně kvůli té zoncně, co rumpluje ostošest. Až letos mi na té střeše došlo, jak jsem svoji pleť řešil bez krémů - přes polední hodiny, kdy lékaři doporučují nechodit ven, či se chránit, jsem vždy pěkně někam zalezl, což na střeše možné není. A ono to má logiku, že se dělá uprostřed léta, nejen kvůli nižší pravděpodobnosti dešťů, ale také kvůli dlouhým dnům, kdy může člověk začít pro mne za mne v 6:00 a skončit třeba v 9 večer, když je masochisticky založený, ehm.

Že práce šlechtí člověka, o tom nemá smysl diskutovat. Hehe, to jsem takhle jednou do telefonu použil slovo "malochen", když jsem vykládal svému německému příteli Robertovi, co zrovna dělám, a ten mi na to téměř vpadl do řeči, že: "ale Thomas, člověk přece dělá práci, která ho baví, neříká o sobě, že dře." Věc se rychle vysvětlila - měl jsem jednu malou zakázku, která mne opravdu byla proti srsti, a to z pochopitelných důvodů. My všichni ale víme, že je na světě víc než dost lidí, kteří jakoukoliv práci nesnáší a nenávidí - a jsou mezi všemi národy. Tito lidé se ovšem samozřejmě chtějí mít také dobře, nebo spíš ještě lépe než ti, co poctivě makají. Tak vymýšlí, jak si to zařídit, protože dobrovolně jim tvůrci hodnot dávají dost málo, že ano. Vykoumají tedy nějaký ten podvod, zlodějinu, příživnictví. Jak to, že s tím nemají problém, spřádat takové plány a myšlenky, jak to, že se nepozastavují nad tím logickým rozporem, chtít si užívat deseti tisíc věcí, ale nedělat vůbec nic, co by někdo opravdu chtěl od nich?

Já vím, proč se s tím dokážou vyrovnat - ten trik na to se jmenuje obelhávání sebe sama a věření vlastním lžím. Ono je jim také jasné, že páchají něco špatného nebo zlého, a proto si k postupu, jak tu svoji darebákovinu provést úspěšně, vymyslí i nějaký ten důvod, proč k tomu údajně mají právo. A tady jsme u věčného boje dobra se zlem: zlo se rodí samo z potřeby ukájet touhy asociálním nebo přímo antisociálním způsobem. Prostě jsou lidé, kterým vyhovuje žít ve své lži, obelhávat své okolí a v důsledku samozřejmě škodit - kam asi tak může vést cesta, o jejímž cíli se lže? Časem tedy ostatní lidé konání takových osob poznají a snaží se je eliminovat - tresty např. vězení nebo prostě bídou. A tento boj dobra se zlem je nekonečný, protože tak funguje evoluce. Špatné vývojové větve a větvičky zanikají; no, ony takové raší stále nové, vždycky se najde nějaký chytrák, který chce to celé přelstít. A může se mu to i celoživotně dařit, takových případů je nespočet.

No a tady si musím rýpnout do těch, kteří tvrdí, že jsme všichni stejní a máme mít stejné podmínky a máme stejně užívat výhod našeho civilizovaného světa. Nejsme. Kdyby takový nesmysl byl pravda, přestali bychom se vyvíjet - úsilí lidí dobrých je totiž buzeno poznáním, že je nutné to dělat lépe než ti špatní. Proto ocituji volně Buddhu: "Moudrý je ten, kdo pozná, co změnit může, a nesnaží se změnit to, co nemůže."

A na závěr ještě jedna pěkná moralitka od Lao-c'eho:
Jsem důvěřivý k těm, kteří jsou důvěryhodní,
jsem důvěřivý i k těm, kteří důvěryhodní nejsou,
neboť důvěřivost je ctnost.
Jsem dobrotivý k těm, kteří jsou dobří,
jsem dobrotivý i k těm, kteří dobří nejsou,
neboť dobrotivost je ctnost.

Autor: Tomáš Tatíček | středa 26.6.2019 7:14 | karma článku: 7.58 | přečteno: 279x

Další články blogera

Tomáš Tatíček

Neodpustím si to

a samozřejmě to nemyslím nikterak rasisticky. Ovšem byl jsem přímým svědkem založení onoho muzea, jehož (spolu-)zakladatel zemřel.

27.8.2023 v 19:15 | Karma článku: 19.52 | Přečteno: 487 | Diskuse

Tomáš Tatíček

Stručná úvaha ke kultuře a blahobytu

k čemuž pan neestébák řekl, že jsme se nikdy neměli líp, a pan politolog taková tvrzení očividně považuje za zbytečná; zato pořádá se svými dráby a dobrovolníky hon na nespokojené občany, označuje je za dezoláty, putinovce apod.

21.8.2023 v 20:39 | Karma článku: 24.55 | Přečteno: 602 | Diskuse

Tomáš Tatíček

Povzdechnutí nad nabídkou obchodů a částečně i hospod

Lije do sebe jednu z vynikajících českých dvanáctek, usoudil jsem, že i zdánlivě méně vážné téma si zaslouží pojednání. Ano, jedná se o nápoje.

11.6.2023 v 20:06 | Karma článku: 7.60 | Přečteno: 619 | Diskuse

Tomáš Tatíček

Tak teda o té demokracii

Vidím, že se s pojmem "demokracie" čaruje dnes podobně jako za bývalého režimu s pojmem "komunismus". Ne, nikdo tady nežil v komunismu ani nežije dnes v demokracii.

5.2.2023 v 20:56 | Karma článku: 27.82 | Přečteno: 835 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

GEN (5) Miloš Vystrčil: Demokrat, Tchajwanec či Ukrajinec. Stojí tam, kde je třeba stát

V našem nepravidelném seriálu s příznačným názvem GEN (Galerie elity národa) se budeme věnovat těm nejlepším z nás. A budou to právě politici, neboť je jsme učinili elitou našeho národa.

1.12.2023 v 22:47 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 84 | Diskuse

Karel Trčálek

Udavačské hlášení o fenoménu dezolát v literatuře

Antigona, Sókratés, Kristus, svatý František, Francois Villon, William Shakespeare, Karel Havlíček Borovský, F. M. Dostojevskij, W. Churchill. Jsou důvěryhodní? Můžeme se spolehnout na jejich hodnotový systém? Nejsou to dezoláti?

1.12.2023 v 18:18 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 181 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Lékaři si zaslouží naše uznání, úctu, lásku...

...dostatek volného času aby jim nehráblo, a dostatek peněz, aby nám dlouho vydrželi. Protože mít kolem sebe dobré lékaře, to je zázrak a štěstí! Kdo takový zázrak potkal v nejtěžších chvílích života, pamatuje si to nadosmrti.

1.12.2023 v 17:14 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 249 | Diskuse

Jan Ziegler

Udatný Tomio: Na Ukrajinu se jezdí normálně na dovolenou

Od šéfa strany přímé demence, pardon demokracie, jsme se dozvěděli, že na Ukrajině se válčí jen na malém kousku území a prý se tam normálně jezdí na dovolenou. Tak doufám, že tam brzy sám vyrazí.

1.12.2023 v 15:40 | Karma článku: 24.08 | Přečteno: 376 | Diskuse

Vlastík Fürst

Palestinská „férovka“

Skončilo krátké příměří v konfliktu mezi Palestinci, podporovanými EU (ruku v ruce s arabským či muslimským světem), a Izraelem, jehož přímá podpora dnes ve světě nebývá přijímána zrovna příznivě, takže se jí mnozí bojí přiznat.

1.12.2023 v 14:50 | Karma článku: 25.59 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 14 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 538

Ich bin frei

von jeder Partei,

von jeder Sekte,

ob bunt oder gescheckte.

(Johannes Baader)

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...