Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

Ten sloup mně nedá spát

23. 06. 2020 6:31:18
Vlastně mně mariánské sloupy nevadí, stejně jako křížky čí kapličky na cestách. Nad speciální inteligencí textů na oněch objektech se ušklíbnu - ale nechám to být, je to naše historie.

Nechám to být, protože kdybych měl ony projevy nevědomosti či nejistoty našich předků chtít bořit, popíral bych současně evoluci - asi jako bych šel do muzea s palicí rozdrtit kosti australopitéka, protože bych nesouhlasil s jeho způsobem života, no hurá. V případě rozdílu mezi předky věřícími v prosťoučké modely světa a námi se jedná o evoluci společnosti, ale to jen tak mimochodem.

Takže k tomu zatracenýmu sloupu: Co ho v mých očích odlišuje od jiných mariánských sloupů? - Ano, správně, že byl nově postaven. Tento sloup na Staromáku není žádný muzejní objekt ani žádný kousek skanzenu, abychom se podívali, jak to bylo dřív. Jedná se o novostavbu, která nám má říct, jak budeme žít nadále. A s tím já nesouhlasím jedinou buňkou svého těla, jedinou svojí myšlenkou. Nebudu se babrat v dohadech, jestli byl původní sloup vztyčen jako dík za obranu proti Švédům, nebo jako symbol nastolení nové moci. Jedná se o něco všeobecnějšího.

Kdo si přeje návrat středověku?

Ať se dívám, jak se dívám, lidí toužících po životě ve světě, kdy všechna pravda a věda byly napsány v jedné sbírce povídek a kdy se z dříve rozkvétajících zemí Evropy nezadržitelně stávaly countries à la Trump, je zanedbatelné procento obyvatelstva. Ono těch několik pár se sice ohání tím, že kláštery poskytovaly podporu vědě a technice atd. apod., ale to opomenu - vydloubávají si rozinky z buchty (česky mě to nenapadá, budiž germanismus omluven). A zřejmě taky sní o tom, že by byli opaty či převory a nežili by v těch svých rajských klášterech jak v koncentrácích. Jsem pevně přesvědčen o tom, že poměr občanů ČR, kteří chtějí uznávat vládu práva, a těch, kteří chtějí mít jakékoliv svoje právo milosrdně darováno bohem, prostřednictvím jeho zástupců, je zdrcující ve prospěch oněch prvních.

Co od zastánců zázraků a dalších nesmyslů hrozí?

Je málo známo, že v Turecku je na školách zmínka o evoluci zakázána - a to až do vysokoškolského studia. Jojo, padišáh Recep se činí. Ale ještě méně je známo, že nebýt neúnavných bojovníků proti tmářství,, např. zde, by prakticky totéž dnes platilo ve značné části Spojených států - děti by se v hodinách biologie učily o tom, jak žena byla pánembohem stvořena z Adamova žebra. A nemyslete si, že je to jenom za oceánem - hnedle za hranicemi, ve spolkové zemi Hesensko, chtěla v dobách, kdy Bob Henderson projevil pravdu o jediném bohu, Létajícím špagetovém monstru, příslušná náměstkyně v ministerstvu pro školství zavést taktéž povinnost vyučovat kreativismus jako vědu rovnoprávnou biologii a mnoha ostatním. Naštěstí byla okřiknuta, ještě.

Když se tomu nebudeme bránit, dopadneme. Ostatně že když se člověk nebrání, dopadá to s ním špatně, to vidíme dnes na mnoha frontách.

Jo, abych nezapomněl: oni by ti věřící nezůstali u změny školních osnov, to si piště!

Vyčinění

Všechno má své meze, poháry trpělivosti přetékají. Zastánci tvrzení, že bible obsahuje pravdu, co si to dovolujete?! To vaše písmo svaté bylo již rozpitváno do posledního detailu a kromě podružných odkazů na skutečnost, povětšině topografického rázu, se jedná o konglomerát výmyslů lidí jednak nevědoucích, jednak vychytralých a snažících si upevnit moc pomocí účelových výmyslů a lží. Například už dnes díky egyptologům víme, že k žádnému útěku Židů z Egypta nedošlo - historie Egypta je natolik dobře zdokumentovaná, že můžeme tvrdit, že nenastal žádný hromadný úprk otroků ani jiných pracovníků. ani nasazení armády na jejich stíhání. Vaše věčné popírání vzniku světa a života a průběhu jeho dějin už je jen trapné a připomíná něco ve stylu takovéto historky:

Potkali se dva sousedé na parkovišti před obchodem. Soused R se ptá souseda B, co že to má za pěkné nové auto. B na to, že perfektní, pohodlné a skřítkové jej nikdy nezklamou - předjede i mnohem dražší fára. R znejistí a otáže se, co B těmi skřítky myslí; ten ho nato nadšeně dotáhne za ruku ke kapotě, zvedne ji a řekne: "No přece tady, podívej, ti šlapou a roztáčí mně kola ostošest!" Soused R se sice zděsí, ale v klidu ještě řekne: "Ale vždyť je to motor, přeplňovaný čtyřválec s 12 váčkami. Co se Vám stalo sousede?" A na to uslyší: "Hele, R, já to vo tobě vždycky věděl, že ti moc nemyslí. Ty tady ty skřítky nevidíš?! Tak to seš teda pěkně vomezenej. Ty mně chceš kecat něco vo jakejchsi motorech?! Běž se svejma bludama někam!"

Jo, to jste vy, vyznavači nesmyslů. Pravda, dokázaná pravda, je už nepopiratelná - ale vy se svých nesmyslů nevzdáte za žádnou cenu. Protože z vás dělají něco lepšího, tedy alespoň ve vašich představách.

Závěr

Teď říkám svoje, ale v množném čísle, protože vím, že s tímto postojem nejsem sám: My nechceme stavbu nových mariánských sloupů! My nechceme stavbu nových kostelů! My nechceme, aby organizace šířící bludy měla moc! My nechceme být smutní z toho, že obýváme svět spolu s často krásnými lidmi, kteří mají - jinak to říct nelze - vymyté mozky!

Dodatek: příběh ze života

Znal jsem jednu krásnou holku, která mě prostě chtěla, ať to řeknu stručně. Už jsme se stýkali, o vzájemné náklonnosti věděli, ale na nějakou dobu nám byl přerušen kontakt. Náhodné setkání bylo krásné - málokdy jsem viděl ženu tak nadšenou. Strávili jsme spolu večer v klubech, ovšem nad ránem jsme odložili činnost na druhý den. Na místo setkání jsem dorazil s tím, že jsem cestou šel okolo pódia s kakofonní "křesťanskou skupinou", na což jsem si po příchodu postěžoval. V tom samém okamžiku mladá žena, která chtěla být mou, otočila kormidlo o 180°, rozvykládala se, jak vystudovala biskupské gymnázium, a odešla. Odmítla se i rozloučit.

Toliko k tomu, kdo vnáší nepřátelství mezi lidi. Ateisté to nejsou - já bych s tím problém neměl, žít s ženou, která věří v pánaboha, alespoň bysme se měli o čem bavit. Ale pro věřícího je nevěřící méněcenný. To je váš svět. Sloup ke kameníkovi!

---

Pro cenzurní oddělení: Všechna tvrzení v tomto blogu jsou ověřitelná prostřednictvím jediného obsaženého odkazu. Tedy kromě té hesenské náměstkyně - pokud to považujete za nutné, dejte mi prosím čas alespoň 24 hod. na doplnění zdroje.

Autor: Tomáš Tatíček | úterý 23.6.2020 6:31 | karma článku: 17.89 | přečteno: 724x

Další články blogera

Tomáš Tatíček

Neodpustím si to

a samozřejmě to nemyslím nikterak rasisticky. Ovšem byl jsem přímým svědkem založení onoho muzea, jehož (spolu-)zakladatel zemřel.

27.8.2023 v 19:15 | Karma článku: 19.52 | Přečteno: 487 | Diskuse

Tomáš Tatíček

Stručná úvaha ke kultuře a blahobytu

k čemuž pan neestébák řekl, že jsme se nikdy neměli líp, a pan politolog taková tvrzení očividně považuje za zbytečná; zato pořádá se svými dráby a dobrovolníky hon na nespokojené občany, označuje je za dezoláty, putinovce apod.

21.8.2023 v 20:39 | Karma článku: 24.55 | Přečteno: 602 | Diskuse

Tomáš Tatíček

Povzdechnutí nad nabídkou obchodů a částečně i hospod

Lije do sebe jednu z vynikajících českých dvanáctek, usoudil jsem, že i zdánlivě méně vážné téma si zaslouží pojednání. Ano, jedná se o nápoje.

11.6.2023 v 20:06 | Karma článku: 7.60 | Přečteno: 619 | Diskuse

Tomáš Tatíček

Tak teda o té demokracii

Vidím, že se s pojmem "demokracie" čaruje dnes podobně jako za bývalého režimu s pojmem "komunismus". Ne, nikdo tady nežil v komunismu ani nežije dnes v demokracii.

5.2.2023 v 20:56 | Karma článku: 27.82 | Přečteno: 835 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Nevěra ve zdravém manželství?

"Pokud aféra oživila vaše manželství – pak byl váš svazek vždy nemocný a nefunkční, založený na podvodu, nedůvěře a nejhlubší závislosti. Duševně zdravé manželství nikdy nepřežije aféru." říká prof. Sam Vaknin.

1.12.2023 v 18:25 | Karma článku: 4.04 | Přečteno: 193 | Diskuse

Monika Lorenzová

Prof. Sam Vaknin : Pochopení pomáhá

Když se podívám na to, co vše mi pomáhalo a pomáhá z psychických problémů, pochopení mi nepochybně pomáhá. Neumím si bez něj své uzdravení představit. Díky pochopení tvoří pro mne můj život konečně smysluplný příběh.

1.12.2023 v 17:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Milan Šupa

Přepněme se do módu dávání! Žijme v harmonii s univerzem!

Víte k čemu slouží vesmír a v širším pojetí i celé stvoření? Je to obrovská škola! Je to obrovský prostor, určený k tomu, aby vše co v něm žije rostlo, vyvíjelo se a dozrávalo směrem vzhůru. Aby to bylo stále vědomější a zralejší.

1.12.2023 v 16:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Ladislav Jakl

Manželstvím za klima

Henry Kissinger byl nejslavnějším diplomatem poválečné éry. Ale klidně mohl být i dokonalým rozvodovým advokátem. Řídil se totiž krédem, že ve sporu nikdy žádná strana nemůže chtít vyhrát deset nula.

30.11.2023 v 20:51 | Karma článku: 32.62 | Přečteno: 663 | Diskuse

Jiří Turner

Kdo je to dezolát?

Zaregistroval jsem, že ani erudované češtinářky nemají jasno v tom, kdo má být takto označován. Jelikož tento relativně nový pojem užívám, cítím i povinnost jeho význam osvětlit. Snažím se tím také předejít možným nedorozuměním.

30.11.2023 v 12:01 | Karma článku: 26.68 | Přečteno: 955 | Diskuse
Počet článků 14 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 538

Ich bin frei

von jeder Partei,

von jeder Sekte,

ob bunt oder gescheckte.

(Johannes Baader)

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...