Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 1. prosince 2023 Iva
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Pane autore, kousek níž jsem dal odkaz na historii Mariánského sloupu v Turnově, který byl obnoven v r. 1998, a který byl v r. 1953 zbourán komunisty.

Zboření sloupu je v jednou případě dílem hospodského povaleče Franty Sauera a jeho podvodu s pověřením, v druhém jeho bolševickými následovníky.

Obnova sloupu je tedy protestem proti levičáckému teroru.

Pokud v tom vidíte něco jiného, tak samozřejmě se u takové příležitosti snaží kde kdo zviditelnit. Ať tak či naopak. A Vy také!

A ten Váš rozchod s dívkou - tedy, jak jste dostal kopačky, si promyslete proč. Obávám se, že její škola a vaše pošklebovaní jakési křesťanské kutálce byli jen příčiny vedlejší.

Sloup Vám nedá spát? Doktor Sigmund Freud by v tom našel nějaký sexuální aspekt, doufám že s jeho symbolikou jste obeznámen, abych to tu nemusel podrobně popisovat, případně i s obrázkem. ;-DRv

0 1
možnosti

a) Blog není o mariánském sloupu - ten k jeho sepsání jen vedl, píšu to jasně v úvodu.

b) Kopačkama urážej svýho syna nebo kumpána. Já vím, co a proč e stalo, a nepíšu nesmysly. Tím, že mně to podsouváš, mě opět urážíš.

V případě častějšího výskytu takových příspěvků z tvé strany po mými blogy je nebudu ani číst a budu automaticky využívat svého mazacího práva.

0 2
možnosti
Foto

V době před bitvou na Bílé hoře se v českých zemích šířil protestantismus, který byl v té době vnímán jako nové náboženství, založené Martinem Lutherem. Zaváděly se nové obřady, nové učení, nový náboženský společenský a majetkový pořádek a jevilo se pro katolickou církev a pro tehdejší společnost jako velká hrozba.Politické poměry - reformace výrazně posílila vliv Německa, na úkor jiných zemí (nenávidění Němci se stali spojenci českých nekatolíků.), posílila vliv šlechty, šlechtici si mohli dosadit své vlastní faráře bez vědomí biskupa nebo konzistoře. Podle hesla čí území, toho náboženství a heslem církev má být chudá začala luteránská šlechta zabavovat církevní majetek na svém území, a tím se obohacovala. Národnostní poměry- v průběhu reformace (16. stol.) začali na naše území přicházet němečtí luteránští kazatelé a houfně se do Čech začali stěhovat němečtí protestanti, tím docházelo k silné germanizaci, která pak pokračovala i po bitvě na Bílé hoře. Poddaní - podle hesla čí území toho náboženství museli přijmout víru svého pána. Byl li jejich pán katolík museli být katolíci, byl li luterán, museli být luteráni. Někteří šlechtici svojí víru střídali a proto i poddaní museli během několika málo let měnit svou víru. Na některých panstvích to bylo i šestkrát.- Situace byla neúnosná a proto bylo nutno zavést „pořádek“. Vhodnou záminku dala porážka Českého stavovského povstání v bitvě na Bílé hoře, řádění radikálních protestantů za tohoto povstání a kruté pronásledování katolíků v okolních zemích. Tak získal císař Ferdinand II2. prostor, aby obnovil pořádek v duchu tehdejší doby. Celkově asi počet emigrantů se odhaduje asi na pětinu obyvatelstva českých zemí. Spoustu z nich tvořili Němci. P

0 0
možnosti
Foto

V Turnově byl Mariánský sloup zbourán komunisty.

https://www.cokolivokoli.cz/7287-sloup-se-sochou-panny-marie-v-turnove/

V r. 1998 byl znovu obnoven a NIKDO proti tomu neprotestoval. Asi proto, že tu žijí rozumní lidé.

Naše rodina je nekatolická, (přispívající církvi československé). A přesto můj dědeček sochu udržoval a zlatil. A že by ho Marie shodila z lešení, se nestalo.

Pokud budou žít na zemi pámbíčkářští fanatici, tak tu klid nikdy nebude.

Jsme na začátku třetího tisíciletí, které má být ve znamení informačních technologií a umělé inteligence.

1 0
možnosti

M47i85l92a80n 91B58í94l79e38k

23. 6. 2020 15:04

Je to tak. Jen bych ten fanatismus rozšířil i na "nepámbíčkáře". O kus dál v Jablonci se (mám dojem) stále vedou diskuse o obnovu sochy bájného rytíře Rüdigera, o Radeckém v Praze nemluvě:-)

1 0
možnosti

Znovuvztyčení Mariánského sloupu v Praze vnímám podobným způsobem jako Vy. Všichni v celé zemi věděli, že sloup byl vztyčen jako symbol nových katolických pánů, jako symbol rekatolizace v zemích Koruny české, kde před rokem 1620 více než devadesát procent obyvatel vyznávalo jiné křesťanské směry než katolictví. Právě proto byl sloup při vzniku republiky zbořen.

Už ale nemohu souhlasit s tím, že by křesťanství bylo zdrojem tmářství a zaostalosti. Právě naopak. Západní civilizace pod vlivem křesťanství se stala nejtvořivější civilizací v dějinách planety. V žádné jiné civilizaci nevzniklo tolik uměleckých, hudebních, literárních nebo vědeckých děl. Moderní koncept lidských práv se nemohl zrodit ani v prostředí buddhismu, ani v hinduismu nebo dokonce v islámu. Jen v prostředí žido-křesťanské filozofie. To je právě výhoda křesťanství – všechny církve se musejí srovnávat s morálním vzorem křesťanství – s Ježíšem Kristem. Proto má Západ tolik církevních reformátorů. Pokud církve upalovaly lidi, vládly nevolnickou a vrchnostenskou mocí a diktovaly lidem, co si mají myslet, konaly přesně proti duchu Krista.

Také není pravda Vaše tvrzení, že "díky egyptologům víme, že k žádnému útěku Židů z Egypta nedošlo". Ve skutečnosti egyptologové odhalují příběh odchodu Židů z Egypta do čím dál větších podrobností. Výzkum komplikuje skutečnost, že město Pi-Ramesse (podle Bible Pitom a Ramses), Egypťané už ve starověku úplně rozebrali (kvůli změnám toku Nilu) a přenesli do Tanisu. Mnoho egyptologů je přesvědčeno, že byl v Pi-Ramesse ztotožněn hrob (minimálně kenotaf) biblického Josefa. Obrovský rozsah má výzkum týkající se přítomnosti Hebrejců v době faraona Achnatona.

Taktéž Vaši osobní zkušenost s dívkou, která Vás odmítla, nemůžete paušalizovat na celé křesťanství. To není ani férové ani vědecké.

1 1
možnosti

Díky za vydatnou reakci, Jiří. Dává mi to podmět, abych neotálel a co nejdřív napsal další článek - polemiku - o tom, jestli křesťanství bylo zdrojem tmářství a zaostalosti, nebo naopak. ;-)

0 0
možnosti
Foto

Podstatné sochařské části mariánského sloupu se zachovaly v lapidariu Národního muzea, umístěném na Výstavišti v Holešovicích, kam byly po stržení odvezeny. Je to neúplná socha Panny Marie a hlavice sloupu. Ta byla vyměněna čtrnáct let před stržením za kopii a tím zachráněna. Dále čtyři sochy andělů včetně jejich soklů. A také některé nárožní pilířky a kuželky z balustrády. Rozbitá nebo silně poškozená socha není bezcennou troskou, ale v současné době je možné ji restaurovat tak, že divák nepostřehne, že socha je sestavena z mnoha rozbitých kusů, a její hodnota zůstává. Ani kopie již není pouhou bezcennou napodobeninou, jak byla hodnocena dříve, ale plnohodnotně nahrazuje originál vzácné sochy, která dále nemůže bez újmy zůstat na svém místě. Žijeme v době, kdy některé cenné sochařské památky působením nejrůznějších příčin dožívají, a jiná možnost řešení není, má-li být originální socha ve své plné hodnotě uchována. Tak jsou třeba sochy na Karlově mostě nahrazovány kopiemi třeba sousoší Sen sv. Luitgardy.

3 0
možnosti

Jiří, píšeš perfektně o technické stránce věci, souhlasím že artefakty a obnova a... Ale prosím nesnaž se popírat, že znovupostavení sloupu mělo naprosto jinou pohnutku než archeologickou nebo historickou.

2 0
možnosti

Klídek, za 5 let po tom pes neštěkne a za 50 let nikdo nebude pomalu vě+dět, že byl postaven znovu. Kdo z běžných lidí to ví o Betlémské kapli?

10 0
možnosti

Když něco spadne, když je něco nechtěně zničeno, je to něco jiného, než když je stržen symbol útlaku a nikomu nechybí po dobu jak sto let, tak x režimů. Načež se najde aktivista, který věc nerekonstruuje, ale staví znovu. O rozdílu mezi tím je můj článek.

3 1
možnosti
Foto

Vztyčení sloupu chápu jako agresi umanuté skupinky obyvatel vůči snášenlivé většině.

Takže jsme asi na stejné vlně.

3 6
možnosti

I tak se to dá říct, včetně důsledku.

0 0
možnosti

Jsme zemí šťastnou ! Pořád se řeší nějaká architektura. Od Koněva, jsme už u Sloupu ! Já bych uspokojivé řešení viděl - Okamžitě zbořit všechny kostely. Jsou zbytečnou připomínkou naší historie. Sloup vylepšit - Na samotný vršek dát hvězdu rudou, symbol velblouda, nějaký pažit a paži ! Ruku velkobojovníka Koněva, kterak podává zvířeti otep slámy ! Věřím, že by nastalo to očekávané - Celospolečenské uspokojení mas. A nápis - Bůh s vámi a námi ! Všichni si budeme pak bažit ... :-)

1 2
možnosti

Miroslave, očividně jsi nepochopil, co jsem psal, tak ještě jednou: nechci žádný mariánský sloup bourat, ale ještě méně chci, aby byly nové stavěny!

1 1
možnosti

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS